خانه و آشپزخانهلوازم برقی

تفاوت اسپرسو ساز و قهوه ساز (قهوه ساز بهتره یا اسپرسوساز)

قهوه ساز در مقابل دستگاه اسپرسوساز: کدام یک برای شما بهتر است؟

خرید قهوه ساز یا اسپرسو ساز برای علاقمندان به این نوشیدنی پرطرفدار و برای حاضر کردن قهوه آمریکانو ساده یا کاپوچینو، لاته، اسپرسو دبل، موکا… خوش طعم کمی چالش بر انگیز است. چرا که نوع آماده کردن یک شات قهوه در طعم آن بسیار تاثیر گذار است. اگر شما هم از علاقمندان به نوشیدنی محبوب قهوه هستید، حتماً ترجیح می‌دهید قهوه ساز یا اسپرسو ساز در منزل خود داشته باشید. پس با ما همراه باشید تا کدام یک قهوه ساز، یا اسپرسوساز بهتر است؟


دستگاه‌های قهوه ساز و اسپرسو ساز، هر دو برای تهیه نوشیدنی پرطرفدار قهوه به کار می‌روند اما عملکرد آنها کاملاً متفاوت است و نوع قهوه‌ای هم که به شما تحویل می‌دهند فرق دارد. در واقع دستگاه اسپرسوساز هم یک نوع قهوه ساز است اما کمی پیچیده‌تر از قهوه ساز طراحی شده است و از نظر طرح و رنگ تنوع بالایی دارد. هر دو این دستگاه‌ها، بسیار کاربردی هستند و محبوبیت بالایی در بین مردم دنیا دارند.

تفاوت دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز

فرق قهوه ساز و اسپرسو ساز چیه؟ اگرچه دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز هر دو برای تهیه انواع قهوه به کار می‌روند اما تفاوت‌های زیادی با هم دارند که در مدل های اسپرسوساز حرفه ای و قهوه ساز هر کدام دارای قابلیت ویژه نوع خود هستند.

دستگاه‌ اسپرسو ساز
دستگاه‌ اسپرسو ساز

دستگاه‌ اسپرسو ساز


دستگاه‌ اسپرسو ساز حرفه ای با قدرت فشار بالاتر از قهوه ساز معمولاً برای مکان‌های عمومی، کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها و… مورد استفاده قرار می‌گیرند اما قهوه ساز بیشتر برای دم کردن قهوه ساده و مصارف خانگی کاربرد دارد.

اسپرسو ساز و قهوه ساز عملکرد کاملاً متفاوتی دارن. عملکرد دستگاه اسپرسو ساز به این صورت است که آب در حال جوش را با فشار از پودر قهوه عبور می‌دهد و این فشار باعث می‌شود که عصاره قهوه با عطر و طعم مطلوب از آن خارج شود.


همچنین بخوانید: بهترین دستگاه اسپرسوساز

دستگاه قهوه ساز
دستگاه قهوه ساز

دستگاه قهوه ساز

قهوه ساز یکی از انواع مدل دستگاه نیمه اتوماتیک برای آماده کردن قهوه ساده و آمریکانو است. که با عبور آب جوش و فشار بخار آب از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه به صورت قطره ای راحت‌تر از مدل‌های اتوماتیک قهوه ساده و خوشمره ای را آماده می کند.


دستگاه قهوه ساز به این صورت عمل می‌کند که داخل آن پودر قهوه با آب داغ کاملاً مخلوط می‌شود و قهوه آماده شده بوسیله یک فیلتر، کم کم داخل لیوان می‌چکد و به فشار بسیار کمی نیاز دارد اما دستگاه اسپرسو ساز نیازمند فشار بسیار بالا 20 بار و 30 بار می‌باشد.

تفاوت غلظت و میزان کافئین قهوه اسپرسو ساز و قهوه ساز

قهوه‌ای که در دستگاه اسپرسوساز تهیه می‌شود با قهوه‌ای که در قهوه ساز درست می‌شود، کاملاً متفاوت است.
قهوه‌ای که دستگاه اسپرسو ساز به شما تحویل می‌دهد بسیار غلیظ و تلخ است، کیفیت بالایی دارد و کافئین آن نیز فوق العاده بالا می‌باشد.
در مقابل قهوه‌ای که در دستگاه قهوه ساز تهیه شده است، غلظت کمتری دارد، کیفیت آن نسبت به اسپرسو پایین‌تر است و کافئین آن نیز کمتر می‌باشد.
به طور کلی کافئین قهوه تهیه شده در دستگاه قهوه ساز 95 تا 165 میلی‌گرم است و کافئین قهوه اسپرسو 375 تا 520 میلی‌گرم می‌باشد.

تفاوت نوع قهوه مصرفی در دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز


قهوه‌ای که برای دستگاه قهوه ساز استفاده می‌شود، نیاز نیست حتماً ریز شده باشد زیرا قهوه سازها با قهوه‌های درشت هم قهوه مطلوبی به شما تحویل می‌دهند.
در مقابل قهوه‌ای که برای دستگاه اسپرسو ساز به کار می‌رود ، باید خیلی ریز و یکدست باشد. در واقع هرچه قهوه اسپرسو ساز ریزتر باشد، عصاره بهتری با عطر و طعم مطلوبی، می‌توان از آن گرفت.

تفاوت در حجم مخزن دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز

گنجایش مخزن دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز کاملاً متفاوت است. به طوری که با یکبار استفاده، قهوه ساز مقدار قهوه بیشتری را معادل با 180 تا 240 میلی لیتر برای شما آماده می‌کند.
اما دستگاه اسپرسو ساز با یک بار استفاده، قهوه کمتری را معادل با 30 تا 60 میلی لیتر به شما تحویل می‌دهد.

تفاوت در تنوع نوشیدنی دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز

دستگاه اسپرسو ساز تنوع بالایی در تهیه قهوه دارد، به طوری که قابلیت درست کردن انواع مختلف قهوه‌های سرد و گرم، مانند اسپرسو، کاپوچینو، لاته، آمریکانو و… را دارد به همین دلیل در مکان‌های عمومی و محیط های بزرگتر کاربرد دارد.
دستگاه قهوه ساز عملکرد بسیار ساده‌ای دارد و میتوان قهوه معمولی یا نهایتاً قهوه فرانسوی را با آن تهیه کرد.

تفاوت در سرعت عملکرد دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز


زمان تهیه قهوه در دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز کاملاً متفاوت است به طوری که قهوه در دستگاه اسپرسو ساز خیلی سریعتر از قهوه ساز درست می‌شود.
دستگاه اسپرسو ساز در یک دقیقه، یک شات قهوه اسپرسو را به شما تحویل می‌دهد اما دستگاه قهوه ساز به 5 دقیقه زمان نیاز دارد تا قهوه را آماده کند.

تفاوت در ساده یا پیچیده بودن نحوه کار کردن دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز

کار کردن با بعضی از دستگاه‌های اسپرسو ساز، کمی پیچیده است و تا حدودی نیاز به مهارت دارد در مقابل استفاده از قهوه سازها بسیار راحت می‌باشد.
کار کردن با اسپرسو سازهای نیمه اتوماتیک و حرفه‌ای، در روزهای اول کمی برای شما دشوار است، اما بعد از یادگیری و گذشت چند روز، استفاده از این دستگاه برایتان کاملاً آسان می‌شود.

تفاوت قیمت دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز

دستگاه اسپرسو ساز و قهوه ساز از نظر قیمت نیز با هم تفاوت دارند. از آنجایی که دستگاه‌های اسپرسو ساز پیچیده‌تر و مدرن‌تر هستند و قابلیت درست کردن چند نوع قهوه را دارند و بسیار کاربردی هستند بنابراین قیمت بالاتری دارند.
به این دلیل که دستگاه قهوه ساز، عملکرد ساده‌ای دارد و تنوعی در تهیه قهوه ندارد، قیمت آن بسیار مناسب‌ و مقرون به صرفه می‌باشد.

انواع دستگاه قهوه ساز کدام است؟


دستگاه قهوه ساز را به دو دسته قهوه ساز دستی و قهوه ساز برقی تقسیم می‌کنند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند، اما همه انواع آن بسیار کاربردی می‌باشند.

قهوه سازهای دستی چهار نوع هستند که شامل:
1- قهوه ساز فرنچ پرس
2- قهوه ساز ویتنامی
3- قهوه ساز موکوپات
4- قهوه ساز آئروپرس

قهوه سازهای برقی چهار نوع می‌باشند که شامل:
1- قهوه ساز قطره ای
2- قهوه ساز حرارتی
3-قهوه ساز سایفون
4-قهوه ساز پرکولاتور

همچنین بخوانید: بهترین قهوه ساز

انواع دستگاه اسپرسو ساز کدام است؟

دستگاه‌های اسپرسو ساز به سه دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام یژگی‌های خاص خود را دارند و شامل:

1- دستگاه اسپرسو ساز دستی
2- دستگاه اسپرسو ساز اتوماتیک
3- دستگاه اسپرسو ساز نیمه اتوماتیک

قهوه ساز بهتره یا اسپرسوساز؟

بعد از اینکه تفاوت‌های دستگاه های اسپرسو ساز و قهوه ساز را با هم بررسی کردیم، شاید برای شما سوال پیش بیاید که دستگاه اسپرسو ساز بهتر است یا قهوه ساز؟
انتخاب دستگاه اسپرسو ساز یا قهوه ساز به طور کلی به نوع نیاز، ترجیح و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر از قهوه ساده لذت می‌برید و راحت پسند هستید، حتماً دستگاه قهوه ساز را انتخاب کنید زیرا استفاده از دستگاه قهوه ساز بسیار ساده می‌باشد و همانطور که گفتیم نیاز به مهارت و دانش خاصی ندارد.
اما اگر به قهوه اسپرسو علاقمند هستید و دوست دارید قهوه غلیظ با کافئین بیشتر بنوشید، دستگاه اسپرسو ساز گزینه مناسبی برای شما می‌باشد اما در روزهای اول باید کمی دانش و مهارت به خرج دهید، زیرا استفاده از دستگاه اسپرسو ساز کمی پیچیده می‌باشد.

منبع: www.techradar.com

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا