تلویزیونخانه و آشپزخانه

تفاوت تلویزیون 4K با تلویزیون 8k (تلویزیون 4K بهتره یا 8k)

با ورود تلویزیون‌ 4K به بازار تکنولوژی، مرزهای کیفیت و وضوح تصویر جابجا شد و این تلویزیون‌ به سرعت مورد استقبال مردم دنیا قرار گرفت تلویزیون 4K جایگاه ویژه‌ای را در بین تلویزیون‌ها به خود اختصاص داد. زیرا تلویزیون‌های 4K تصویری واقعی، واضح، شفاف با جزئیات دقیق را نمایش می‌دهند.
بعد از ورود تلویزیون‌های نوظهور 8K به بازار، سوالات زیادی ذهن کاربران را به خود مشغول کرد مثلا تلویزیون 4K بهتره یا تلویزیون 8K؟ برای پاسخ به این سوال و سوالاتی از این قبیل در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تلویزیون 4K چیست؟

تلویزیون‌های فورکی دارای 3840 پیکسل افقی و 2160 پیکسل عمودی که جمعا 8.3 میلیون پیکسل می‌شود. این تعداد پیکسل برای تشکیل تصویر در نمایشگر این تلویزیون تجمع می‌کنند و از آنجایی که تعداد پیکسل‌های هر تلویزیون با وضوح تصویری که نمایش می‌دهد، ارتباط مستقیم دارند، تصویر تلویزیون 4k بسیار واضح و واقعی با جزئیات دقیق می‌باشد. بطوری که کیفیت تلویزیون 4K چهار برابر تلویزیون FULL HD است.
از آنجایی که تلویزیون فورکی رزولوشن بالایی دارد طبیعتا به پهنای باند بیشتری هم احتیاج دارد. به همین دلیل پهنای باند این تلویزیون HDMI 2.0 میباشد که برای گیم بسیار مناسب و کاربردی است.
کیفیت تلویزیون‌های 4K برای نمایشگرهای 40 تا 70 اینچ مناسب هستند زیرا زاویه دید این تلویزیون نسبتا ضعیف است.

تلویزیون 8K چیست؟

تلویزیون 8K با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ مدرن و پیشرفته روز دنیا ساخته شده است و در حال حاضر بالاترین رده کیفیت تصویر مختص به این تلویزیون است.
تلویزیون 8K دارای 7680 پیکسل افقی و 4320 پیکسل عمودی میباشد و به طور کلی 33 میلیون پیکسل در نمایشگر آن وجود دارد که چهار برابر پیکسل های موجود در تلویزیون فورکی می‌باشد.
به لطف این تعداد پیکسل، تصویر تلویزیون 8K فوق العاده باکیفیت، واقعی، واضح با جزئیات دقیق میباشد و بالاترین سطح رزولوشن را در بین تلویزیون‌های موجود در بازار دارد.
زاویه دید این تلویزیون بسیار عالی است و حتی برای تلویزیون‌های 70 اینچ به بالا هم بسیار خوب و با کیفیت می‌باشد.

مقایسه تلویزیون 4K با تلویزیون 8K

مقایسه تلویزیون 4K با تلویزیون 8K

در این قسمت تلویزیون‌های 4K تلویزیون‌های 8K را از جهات مختلف با هم شباهت و تفاوت هایی دارند که با مقایسه تلویزیون 4k و 8k قطعا با امکانات ویژه این دو مدل تلویزیون های پیشرفته آشنا میشویم

کیفیت تصویر 4k و 8k


در سال‌های اخیر کیفیت تصویر تلویزیون های موجود در بازار، یک روند صعودی را طی کرده اند و روز به روز در حال پیشرفت هستند.
کیفیت تصویر یک تلویزیون، رابطه مستقیم با تعداد پیکسل‌های تشکیل دهنده نمایشگر آن تلویزیون دارند. به طوری که هرچقدر تعداد پیکسل‌های موجود در طول و عرض صفحه نمایش تلویزیون بیشتر باشد، کیفیت تصویر آن تلویزیون هم بیشتر است و تصاویر را با جزئیات بیشتری به نمایش می‌گذارد.
به طور کلی صفحه نمایش 8K نسبت به صفحه نمایش‌های 4K کیفیت تصویر بیشتری دارند.
این تفاوت در فاصله های نزدیک بسیار مشخص است، اما از فاصله‌های دور تصویر دو تلویزیون با هم زیاد متفاوت نیست.

نظر مجموع پیکسل‌ها 4k و 8k

برای به دست آوردن مجموع پیکسل‌های هر نمایشگر باید، پیکسل‌های عمودی و افقی را در هم ضرب کنیم.
از آنجایی که تلویزیون‌های 8K دارای 33 میلیون پیکسل هستند و تلویزیون‌های فورکی 8.3 میلیون پیکسل دارند، پیکسل‌های تلویزیون 8K چهار برابر پیکسل‌های تلویزیون 4K می‌باشد.

از نظر رزولوشن 4k و 8k


رزولوشن میزان وضوح یا دقت تصویر یک تلویزیون است که ارتباط مستقیم با تعداد پیکسل‌های یک صفحه نمایش دارد.
در حال حاضر تلویزیون 8K بالاترین سطح رزولوشن را در بین تلویزیون‌های موجود در بازار دارد به نوعی که میزان وضوح افقی تلویزیون 8K حدودا 8000 پیکسل است.
تلویزیون‌های فورکی نیز رزولوشن بسیار بالایی دارند و تصویر آنها فوق العاده واضح و شفاف است. تعداد پیکسل‌های تلویزیون‌های 4K هم بسیار زیاد است و فقط با چشم مسلح قابل دیدن می‌باشد اما نسبت به تلویزیون‌های 8K کمتر است.

از نظر نرخ رفرش ریت 4k و 8k


نرخ رفرش ریت یک تلویزیون، تعداد تصاویری است که آن تلویزیون در مدت زمان یک ثانیه می‌تواند پخش کند و واحد آن هرتز می‌باشد. هرچه نرخ رفرش ریت یک تلویزیون بیشتر باشد، تصویر آن تلویزیون واضح تر و سزیعتر به نظر می‌رسد. این شاخص برای مسابقات ورزشی و گیم بسیار اهمیت دارد.
تلویزیون 8K دارای نرخ رفرش ریت 120 هرتز می‌باشد و تلویزیون‌های 4K دارای هم دارای نرخ رفرش ریت 60 هرتز ودر برخی از مدل ها 120 هستند.

از نظر زاویه دید 4k و 8k ( رزولوشن)


زاویه دید، نقش بسیار مهمی در کاربرد تلویزیون دارد. تلویزیون‌های 4K دارای زاویه دید افقی 55 درجه از نظر زاویه دید، کمی ضعیف‌تر از تلویزیون‌های 8K هستند.
زاویه دید تلویزیون 8K بسیار گسترده و وسیع است این مدل از زاویه دید افقی 100 درجه برخوردار است و شما از هر زاویه ای، بدون افت کیفیت می‌توانید تصویر این تلویزیون را ببینید.
در واقع تلویزیون‌های 8K با زاویه دید 100 درجه زادیه دید گسترده تری نسبت به تلویزیون‌های 4K با زاویه دید 55 درجه دارند.

از نظر محتوای 4K و 8K


از آنجایی که از ورود تلویزیون‌های 8K به بازار زمان زیادی نمی‌گذرد، محتواهای زیادی با کیفیت 8K ساخته نشده‌اند اما در مقابل محتواهای بی‌شماری با کیفیت 4k موجود هستند.
به همین دلیل حتی اگر شما تلویزیون 8K هم داشته باشید به طور صد درصد نمی‌توانید از آن استفاده کنید زیرا هنوز به اندازه کافی کلیپ‌،بازی، تصاویر و فیلم‌ با کیفیت 8K تولید نشده است. اما در کل میتوان در آینده تلویزیون‌های 8K از 4K کانلا مجزا دانست با عملکرد و کیفیت‌تر بهتری نیز دارند

اما در کل

از نظر گیم 4K و 8K


از نظر استفاده برای گیم، باید نرخ رفرش ریت، تاخیر ورودی و تنظیمات بازی تلویزیون‌ها را بررسی شود.
نکته‌ای که باید بدانید این است که تلویزیون‌های 4K برای گیم، بسیار مناسب هستند زیرا از تکنولوژی VRR یا نرخ تازه سازی متغیر پشتیبانی می‌کنند و این قابلیت را دارند که نرخ رفرش ریت خود را مطابق با بازی تنظیم کنند. همچنین این تلویزیون‌ها، قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی‌های FREE SYNC و G- SYNC را دارند و شما به وسیله این تلویزیون، می‌توانید یک بازی روان، با کیفیت و لذت بخش را تجربه کنید.
از آنجایی که تلویزیون‌های 8K دارای نرخ رفرش ریت 120 هرتز هستند، درحال حاضر تعداد کنسول ها یا رایانه‌ هایی که بتواند نرخ رفرش ریت تلویزیون 8K را پشتیبانی کند، در بازار تکنولوژی، وجود دارند که تلویزیون های 4K و 8K هر دو از مدل های مناسب برای گیم هستند و مدل 8k با رفرش ریت 120 هرتز از کنسول های جدید را کاملا پشتیبانی میکنند.

از نظر قیمت
در حال حاضر تعداد تلویزیون‌های 4K در بازار روز به روز، رو به افزایش است به همین دلیل قیمت آن نسبتا کاهش یافته است. این در حالی است که تعداد تلویزیون‌های 8K در بازار بسیار کم است به همین دلیل قیمت بسیار بالایی دارند.

نتیجه:
در این مطلب، برای مقایسه تلویزیون‌های 8K و 4K تمام ویژگی‌های آنها را با بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که به طور کلی، هر دو مدل تلویزیون‌، کیفیت تصویر فوق العاده بالایی دارند.

کیفیت تصویر تلویزیون 8K، کمی بهتر از تلویزیون های 4K است. البته بستگی به فاصله دید و قدرت بینایی کاربران دارد و فقط افرادی که دید کامل دارند، می‌توانند کیفیت تصویر تلویزیون‌های 8K را درک کنند و تعداد پیکسل‌های این تلویزیون فقط با چشم مسلح قابل دیدن است.
به طور کلی تلویزیون‌های 4K و 8K تفاوت چندانی با هم ندارند زیرا تلویزیون‌های فورکی همه قابلیت‌ها و امکانات تلویزیون 8K را دارند و از هر لحاظ پیشرفته و کامل هستند.

منبع: www.tcl.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا