تلویزیونخانه و آشپزخانه

هرتز تلویزیون چیست؟ (تفاوت تلویزیون 60 و 120 هرتز)

هرتز تلویزیون (رفرش ریت) یکی از امکانات طراحی شده در تلویزیون‌های جدید است که این قابلیت در مدل‌های مختلف تلویزیون در سه نوع تلویزیون 60، 120 و 240 هرتز با این فناوری ساخته شده‌اند که سبب چند برابری افزایش کیفیت تصاویر می‌شود. به طبع هر چقدر هرتز تلویزیون بالاتر باشد کیفیت تغییر تصاویر تلویزیون بالاتر می‌رود. بنابراین برای افرادی که تلویزیون را با ویژگی بالاترین رفرش‌های ثانیه ای تلویزیون می‌خواهند بخصوص گیمرها که به سرعت بالاتر و وضوح بیشتری از تلویزیون را نیاز دارند خرید تلویزیون دارای بالاترین رفرش ریت اهمیت پیدا می‌کند.

ما در پست دیگر بهترین مارک تلویزیون‌های 120 هرتز را معرفی کرده‌ایم و اما در این پست قصد داریم به اینک تلویزیون 120 هرتز چیست و جزئیات تفاوت تلویزیون 60 و 120هرتز بپردازیم.


هرتز تلویزیون چیست؟

هرتز مقیاس اندازه‌گیری معادل 11.1 میلی‌ثانیه است، که در تعیین نرخ رفرش ریت و تعداد دفعات تازه‌سازی تلویزیون را با این معیار اندازه‌گیری می‌کنند. هرتز (HZ) در تلویزیون‌های 60 هرتز 60 بار و در تلویزیون‌های 120 هرتز 120 بار نوسازی می‌شود که این فناوری سبب بهبود کیفیت تصاویر با تاری کمتر و حرکت تصاویری روان واضح در تلویزیون می‌گردد.


در تلویزیون‌های پیشرفته امروزی که با نرخ رفرش ریت 60 ، 120 و240 هرتز هستند در بالاترین مدل تلویزیون‌ها با بهبود عملکرد تلویزیون کاربر هم علاوه بر تصاویری با کیفیت سرعت پخش تصاویر را بدون افت در بازی تجربه کرده و برنامه‌های تلویزیون را مشاهده می‌کند.

تفاوت تلویزیون 60 و 120 هرتز
تفاوت تلویزیون 60 و 120 هرتز


از کجا بفهمیم تلویزیون چند هرتز است

نرخ تازه‌سازی تصویر تلویزیون (Refresh rate) با شاخص تعداد دفعاتی که تصاویر تلویزیون رفرش می‌شود توسط دستگاه سنجش نرخ تازه‌سازی تصویر سنجیده و FPS تعیین می‌شود این قابلیت پس از تعیین شدن با واحد هرتز توسط تولیدکنندگان تلویزیون در قسمت مشخصات تلویزیون با عنوان ((Hertz یا Hz)) و با واحد هرتز در دفترچه راهنمای تلویزیون درج می‌شود که با مراجعه به دفترچه راهنما و برچسب مشخصات تلویزیون می‌توانید تشخیص دهید که که تلویزیون چند هرتز است.


تفاوت تلویزیون 60 و 120 هرتز

تلویزیون‌های 60 و 120 هرتز از لحاظ ظاهری تفاوتی با هم ندارند اما در پخش و نوع تصویر دو نوع کاملاً مجزا هستند که بستگی به نوع فریم و مصرف برق به طور قابل توجهی با هم تفاوت پیدا می‌کنند


تلویزیون 60 هرتز

تلویزیون‌های 60 هرتز قابلیت نمایش فیلم و تصاویر تلویزیون را با کیفیت بالایی دارند این تلویزیون‌ها برای استفاده خانگی و برای تماشای تلویزیون با تصاویری روان مناسب هستند.


تلویزیون 120 هرتز

تلویزیون‌های 120 هرتز طراحی شده با رفرش ریت دو برابر تلویزیون‌های 60 هرتزی سرعت بالایی از تصاویر را نمایش می‌دهند که هنگام تماشای تلویزیون و و یا بازی این صفحه نمایش کاملاً محتوای سریع و بدون تاری با حرکت بسیار روان می‌توان مشاهده کرد.

تلویزیون 240 هرتز

جدیدترین تلویزیون های هوشمند دارای بالاترین رفرش 240 هرتز که به تازگی وارد بازار شده اند با بهره گیری از جدیدترین فناوری نمونه ای کامل از با کیفیتی بیشتر از دو نوع تلویزیون 60 و 120 هرتز کاهش تیرگی (ماتی) تصاویر سریع را به ارمغان آورده است

همچنین بخوانید: بهترین تلویزیون 4K


تلویزیون 60 هرتز بهتر است یا 120 هرتز

تلویزیون‌های 60 هرتز هم از امکانات متعددی برخوردارند که محتواهای تلویزیون را با وضوح بالایی نمایش می‌دهند و البته تلویزیون‌های 120 هرتز علاوه بر نمایش فیلم‌های با کیفیت قابلیت اتصال PS5 و PS4 را دارند تلویزیون‌های 120 از مدل‌های محبوب برای گیمرها افرادی است که علاقمند به بازی‌های محبوب گیم هستند
بنابراین اگر از افرادی هستید که تلویزیون را فقط برای تماشای تلویزیون نیاز دارید تلویزیون‌های 60 هرتز با امکانات متعدد دیگر از مدل‌های مناسب و پیشنهاد شده می‌باشد
و اگر از گیمرهای حرفه ای هستید و به دنبال تلویزیون‌های گیمینگ باشید. تلویزیون 120 هرتز بالاتری رفرش ریت را برای کنسول های بازی دارد.

البته که تلویزیون های هوشمند 240 هرتز هم از گزینه های پیش رو افراد علاقمند به حوزه تکنولوژی هستند. که با قابلیت کاهش تیرگی (Motion-Blur) ارزش یررسی را دارند هر چند در بررسی های تلویزیون 120 هرتز و 240 هرتز تفاوت چندانی با هم ندارند.


تلویزیون 60 و 120 هرتز کدام؟


یکی از فاکتورهای مهم برای پخش تصاویر با کیفیت علاوه بر امکان این ویژگی تلویزیون‌های 60 و 120 هرتز نرخ فریم منبع محتوا بازی هم تاثیر گذار است. که به نوعی قابلیت Motion rate و یا MotionFlow XR دو عامل تاثیر گذار مهم در عملکرد بهتر رفرش ریت تلویزیون است.

هرتز تصویر و Motion Interpolation

محتواهای تولید شده برای تلویزیون و بازس با فریم های مختلف تولید میشوند که تلویزیون های 60 هرتز با باز تولید محتواهای 24 تا 30 فریم تصاویری با قابلیت پخش 60 هرتز را فراهم میکنند.

تلویزیون های 120 هرتز هم دارای این قابلیت هستند که محتواهای تولید شده با فریم 60 و یا 70 هرتز را با سرعت بالاتر رفرش کرده و با 120 هرتز نمایش دهند. که این امکان برای بازی های گیم در تلویزیون های 120 هرتز جذابیت فراوانی پیدا میکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا