تلویزیونخانه و آشپزخانه

تلویزیون 4k چیست؟ (تفاوت بین تلویزیون هوشمند و تلویزیون 4K)

تلویزیون های 4K مجهز به مدرن‌ترین فناوری کیفیت تصویر هستند که در سالهای اخیر این سری جدید تلویزیون‌های 4K با پیشرفت تکنولوژی‌های مدرن با آخرین تکنولوژی‌ها در صنعت تلویزیون انقلابی بزرگ را برای کاربران ارائه کرده‌اند


تلویزیون 4k تصویری بسیار با کیفیت با جزئیات بالا و رنگ بندی واقعی به شما ارائه می‌دهد. این تلویزیون‌ها از هر لحاظ نسبت به تلویزیون‌های معمولی برتر هستند مانند: کیفیت تصویر، کیفیت صدا، فناوری پنل، شکل ظاهری، امکانات هوشمند و…پیشنهاد میکنم در ادامه مطلب با ما همراه باشید. تا با بررسی مشخصات این مدل تلویزیون و قابلیت های تلویزیون 4K (فورکی) بیشتر آشنا شویم

تلویزیون 4K یعنی چه؟

کوچک‌ترین واحد تصویر، پیکسل است که به شکل مربع‌های کوچک وجود دارند و با در کنار هم قرار گرفتن، یک تصویر را به وجود می‌آورند. رزولوشن یا وضوح تصویر همان تعداد پیکسل‌هایی است که در طول و عرض صفحه نمایش وجود دارد.
در تلویزیون‌های 4K به طور کلی دارای 8.3 میلیون پیکسل هستند که شامل 4096 پیکسل افقی و 2160 پیکسل عمودی میشود. این تعداد پیکسل برای تشکیل تصویر در نمایشگر این تلویزیون تجمع میکنند. تعداد پیکسل‌های هر تلویزیون با وضوح تصویری که نمایش می‌دهد، ارتباط مستقیم دارد.به طوری که هرچه تعداد پیکسل‌های موجود در نمایشگر تلویزیونی بیشتر باشد وضوح تصویر آن تلویزیون افزایش می‌یابد. تلویزیون فورکی قابلیت پخش تصویری با کیفیت 4000 پیکسل را دارد و کیفیت تصویر آن 4K میباشد.

تلویزیون 4K
تلویزیون 4K

کیفیت تلویزیون‌های فورکی

نکته‌ای که در مورد کیفیت تلویزیون‌های 4K باید بدانید این است که هرچه اندازه پیکسل‌های تشکیل دهنده نمایشگر یک تلویزیون کوچک‌تر باشد، تصویر آن تلویزیون از پیکسل‌های بیشتری ساخته می‌شود و در نتیجه کیفیت بالاتری دارد.
رزولوشن عددی است که تعداد پیکسل‌های نمایشگر را نشان می‌دهد. به عبارتی می‌توان گفت تعداد پیکسل‌های یک صفحه نمایش ارتباط مستقیم با کیفیت تصویر آن صفحه نمایش دارد.

از آنجایی که تلویزیون فورکی دارای پیکسل‌های بیشماری است که فقط با چشم مسلح قابل دیدن می‌باشد، رزولوشن یا وضوح تصویر آن بسیار بالا می‌باشد و جزئیات تصویر را بسیار دقیق و ریز نشان می‌دهد و رنگ‌ها را واقعیتر و شفافتر به تصویر می‌کشد.

تفاوت تلویزیون 4K با UHD

برخلاف تصور برخی افراد، تلویزیون‌های 4K و UHD با هم متفاوت هستند.
یکی از تفاوتهای این دو تلویزیون در کیفیت تصویر و میزان وضوح تصویر آنها می‌باشد. تعداد پیکسل های تلویزیون‌های فورکی از تلویزیون‌های UHD بیشتر است.
تلویزیون 4K دارای رزولوشن 2160 × 4096 و تلویزیون UHD دارای رزولوشن 2160 ×3840 میباشد.
تفاوت دیگر تلویزیون 4K با تلویزیون UHD این است که تلویزیون‌های فورکی برای نمایش دیجیتال کاربرد دارند و تلویزیون‌های UHD برای نمایش خانگی مناسب هستند.

از کجا بفهمیم تلویزیونی 4K است یا نه

سوالی که ذهن کاربران زیادی را درگیر کرده است این است که از کجا بفهمیم تلویزیونی که انتخاب کرده‌ایم 4k است؟
تلویزیون‌های 4K شباهت زیادی به تلویزیون های UHD دارند و تشخیص این دو تلویزیون از هم کمی چالش برانگیز است. در این قسمت چند روش را برای تشخیص تلویزیون‌های 4K بیان می‌کنیم.

1- کارتن تلویزیون را بررسی کنید.
روی کارتن تلویزیون‌های فورکی عبارت ( کیفیت تصویر 4K) چاپ شده است. اما دقت کنید که این نوشته به صورت برچسب نباشد و حتماً چاپ شده باشد.

2- تلویزیون 4K باید قابلیت پخش تصاویر و فیلم‌های 4K را داشته باشد.
ساده ترین روش داخل یک USB فیلم و تصاویری با کیفیت 4K بریزید و بعد از متصل کردن فلش به تلویزیون مد نظرتان، دقت کنید اگر تلویزیون، تصاویر و فیلم 4K را پخش کرد، آن تلویزیون فورکی است. یا اینکه برهی از شبکه های تلویزیونی که با آرم 4K برنامه های با کیفت تصاویر فورکی را پخش میکنند که در تلویزیون های 4K این محتواها با وضوح بالای تصویر قابل مشاهده هستند.

3- برچسب روی تلویزیون و شماره شناسه تلویزیون
شماره شناسه تلویزیون‌ها معمولاً روی برچسب در قاب پشت تلویزیون هک شده است. این شماره شناسه را داخل سایت برند تلویزیون وارد کنید، تمام اطلاعات مربوط به تلویزیون روی صفحه ظاهر میشود و می‌توانید از 4K بودن تلویزیون اطمینان حاصل کنید.

4- دفترچه راهنمای تلویزیون
یکی دیگر از راه‌های اطمینان از 4K بودن تلویزیون، این است که دفترچه راهنمای آن را با دقت بررسی کنید و مشخصات . تلویزیون وضوح تصویر 3840× 2160  در آن نشان دهنده کیفیت تصویر 4K است.

تفاوت بین تلویزیون هوشمند و تلویزیون 4K

تلویزیون هوشمند در واقع همان تلویزیون 4K هستند که با رزولوشن بالا وضوح تصویری بینظیر را به نمایش می گذارند تلویزیون هوشمند با قابلیت اجرای برنامه های اندروید و پخش تصاویری با بالاترین رزولوشن و وضوح تصویر 4K  سایر عملکردهای هوشمند واقعا تماشای تلویزیون را به یک تجربه لذت بخش تبدیل می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا