تلویزیونخانه و آشپزخانه

تلویزیون با پنل va یا ips (مقایسه ، تفاوت ها)


پنل IPS و VA دو مدل از محبوب‌ترین نمایشگرهای استفاده شده در تلویزیون و مانیتور هستند. البته پنل‌های مختلفی در بازار تکنولوژی، موجود هستند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. نوع پنل هر تلویزیون، بعد از وضوح تصویر، ارتباط مستقیم با کیفیت تصویر آن تلویزیون دارد و یکی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید تلویزیون است.
نمایشگرهای تلویزیون از نوع LCD هستند که نور پس زمینه آنها از LED تامین می‌شود. پنل‌های ال سی دی به دو دسته VA و IPS تقسیم می‌شوند که از کریستال مایع ساخته شده‌اند و هر دو وضوح تصویر بسیار بالایی دارند اما هر کدام برای فضاهای خاصی مناسب هستند. که با بررسی نقاط قوت و ضعف پنل IPS و VA تلویزیون و فناوری‌های نمایشگر های جدید با نوع عملکرد این مدل ها بیشتر ویژگی‌های متفاوت هر دو مدل آشنا می شویم.

پنل IPS و VA چه تفاوتی دارند؟

با بررسی نقاط قوت و ضعف پنل IPS و VA تلویزیون پنل VA از از کریستال های مایع عمودی استفاده می کند که با عبور نور کج میشوند و سبب زاویه دید محدود تری برای فضاهای تاریک می گردد در کل  VA یکنواختی مشکی بهتری نسبت به پنل های IPS دارد. و اما در مقابل پنل IPS  از کریستالهای موازی با بستر شیشه‌ای مجهز هستند که زاویه دید گسترده ای ایجاد میکند و علاوه بر این که موجب  زاویه‌ای که کیفیت تصویر بالاتر و ضد ضربه بودن تلویزیون پنل IPS می شود.

تلویزیون با پنل va یا ips
تلویزیون با پنل va یا ips

پنل IPS چیست؟


یکی از تکنولوژی‌های محبوب و پرطرفدار ساخت نمایشگر تلویزیون پنل IPS است که اولین بار در سال 1996 با هدف زاویه دید وسیع و دقت رنگ برتر ساخته شد و به سرعت مورد استقبال برندهای سازنده تلویزیون قرار گرفت و در حال حاضر یکی از پیشرفته‌ترین پنل‌های موجود در بازار محسوب می‌شود.
پنل IPS با استفاده از تکنولوژی کریستال‌های مایع ساخته شده است. در واقع کریستال‌های موجود در پنل IPS با صفحه موازی هستند و و در حین عبور کردن نور از آن کاملاً می‌چرخند. این پنل امکانات پیچیده‌ای دارد و رنگ‌ها را بسیار واقعی و واضح به تصویر می‌کشد.

ویژگی‌های پنل IPS چیست؟

در حال حاضر پنل IPS از رایجترین مدل پنل های استفاده شده در جدیدترین تلویزیون های موجود در بازار هستند که در ادامه بیشتر به ویژگی‌های پنل IPS را بررسی می‌کنیم.

1- زاویه دید پنل IPS حدودا 178 درجه است که نسبت به پنل‌های دیگر بسیار وسیع و گسترده است.

2-سرعت پاسخ دهی این پنل بسیار بالا است.

3- پنل IPS کیفیت ساختاری بالایی دارد به همین دلیل در برابر ضربه بسیار مقاوم است و طول عمر بالایی هم دارد.

4- میزان مصرف انرژی پنل IPS نسبت به پنل‌های دیگر بیشتر است.

5- کنتراست پنل IPS نسبت به پنل‌های دیگر بسیار بالا می‌باشد. به این معنی که این پنل، رنگ مشکی را عمیق‌تر و رنگ سفید را روشن‌تر از پنل‌های دیگر نمایش میدهد.

6- کیفیت تصویر پنل IPS فوق العاده بالا است.

7- از آنجایی که پنل IPS از مواد با کیفیت ساخته شده است، نسبت به پنل‌های دیگر قیمت بالاتری دارد.

8- پنل IPS دقت رنگ بسیار بالایی دارد و رنگ‌ها بسیار طبیعی و واقعی به تصویر می‌کشد.

9- پنل IPS در مکان های کم نور و محیط‌های تاریک‌تر عملکرد بهتری دارد.

10- امکان سوختن پنل IPS نسبت به پنل‌های دیگر بسیار کم می‌باشد.

مزایا و معایب پنل IPS چیست؟

پنل IPS مزایای زیادی دارد که در این قسمت به طور خلاصه به آن می‌پردازیم.
یکی از مزایای بسیار مهم پنل IPS این است که با جابجا کردن این پنل و تغییر کردن زاویه دید آن، کیفیت تصویر اصلاً کم نمی‌شود و تصویر به هیچ عنوان تار نمی‌شود و همه افراد خانواده در هر زاویه‌ای که حضور دارند، تصویر را با کیفیت یکسان می‌بینند.
نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برای تشخیص پنل IPS، زاویه دید آن را بررسی می‌کنند به طوری که از هر طرف به پنل نگاه می‌کنید، میزان غلظت رنگ‌ها نباید تغییر کند.

یکی دیگر از مزایای پنل IPS این است که انواع رنگ‌ها را به صورت کاملاً واضح و شفاف پشتیبانی می‌کند و تصاویر را به صورت کاملاً واقعی نشان می‌دهد به همین دلیل این پنل برای طراحان و گرافیست‌ها بهترین گزینه است.
یکی دیگر از مزیت‌های کاربردی پنل IPS روشنایی بسیار خوب این پنل است که باعث می‌شود تصویر آن شفافتر و واضحتر به نظر برسد.

از معایب پنل IPS می‌توان به قیمت بالای آن اشاره کرد. از آنجایی که ساخت نمایشگر با پنل IPS هزینه زیادی دارد، قیمت این پنل نسبت به پنل‌های دیگر کمی بالاتر است.

همچنین بخوانید: بهترین تلویزیون 4k


پنل VA چیست؟

پنل VA یکی دیگر از پنل‌های پرکاربرد و پرطرفدار در ساخت مانیتور است که کریستال‌های مایع این پنل به شکل عمودی هستند و برای رد شدن جریان الکتریسیته این کریستالها کج می‌شوند. پنل VA طوری طراحی شده است که قابلیت نمایش میلیون‌ها نوع رنگ مختلف را دارد. این ویژگی پنل VA برای ویرایش کردن تصاویر و فیلم ها ، همچنین برای طراحان حرفه‌ای و گرافیست ها بسیار کاربردی می‌باشد.

ویژگی‌های پنل VA چیست؟

1- زاویه دید پنل VA نسبتاً محدودتر است به طوری که کیفیت تصویر پنل VA از زاویه دید 20 درجه از مرکز کم می‌شود به همین دلیل این پنل برای محیط‌های کوچکتر و تعداد افراد کمتر مناسب است.

2- سرعت پاسخ دهی پنل VA نسبت به پنل‌های دیگر کمتر می‌باشد.

3- کنتراست پنل VA بسیار بالا است به طوری که باعث می‌شود رنگ مشکی را عمیق‌تر و رنگ سفید را روشن‌تر نشان دهد و وضوح تصویر بالایی داشته باشد.

4- پنل VA در برابر ضربه حساسیت بالایی دارد.

5- میزان پراکندگی نور در پنل VA بالاتر است.

6- میزان مصرف انرژی پنل VA نسبتا زیاد است.

7- قیمت پنل VA نسبت به پنل‌های دیگر پایین‌تر است.

8- پنل VA دارای وضوح تصویر بالایی می‌باشد و طیف رنگی گسترده‌ای را به تصویر می‌کشد. رنگ بندی این پنل بسیار طبیعی، واقعی و واضح است.

9-طول عمر پنل VA بسیار بالا است و برای استفاده در طولانی مدت مناسب است. همچنین استفاده از آن آسیب کمتری به چشم‌ها می‌رساند.

مزایا و معایب پنل VA چیست؟

یکی از مزایای قابل توجه پنل VA کنتراست بسیار بالای آن می‌باشد که باعث می‌شود رنگ مشکی را بسیار عمیق‌تر به تصویر بکشد و برای فضاهای کم نور و محیط‌های تاریک گزینه مناسبی باشد.

از دیگر مزایای پنل VA میتوان به تضاد رنگ بالای آن اشاره کرد که باعث شده تصویری بسیار واقعی و جذاب داشته باشد.
یکی دیگر از مزایای بسیار مهم پنل VA، قیمت بسیار مناسب آن است که با هر میزان بودجه می‌توانید آن را تهیه کنید.

از جمله معایب پنل VA، زاویه دید آن است که نسبت به پنلهای دیگر محدودتر است و در قسمت کناره‌های تلویزیون، تصویر افت کیفیت دارد و کمی تار می‌شود.

یکی دیگر از معایب پنل VA، زمان پاسخگویی و نرخ تازه سازی آن است که نسبت به دیگر پنل ها کمتر است به طوری که مدت زمانی که قرار است یک پیکسل از رنگی به یک رنگ دیگر تغییر کند کمی طول میکشد.

تلویزیون IPS یا VA برای گیم

سوالی که ذهن کاربران زیادی را به خود مشغول کرده است این است که آیا پنل IPS برای گیم مناسب‌تر است یا پنل VA؟

برای پاسخ به این سوال باید اولویت‌های خود را برای خرید تلویزیون گیمینگ در نظر بگیرید. اگر سرعت و وضوح تصویر و زاویه دید آن برای شما بیشتر اهمیت دارد، پنل IPS را انتخاب کنید. زیرا این پنل زمان پاسخگویی کمتری دارد، زاویه دید آن بسیار گسترده‌تر است و نرخ به روز رسانی بالاتری دارد.

اما اگر در بازی شما از تصاویر سیاه زیادی استفاده شده است، حتماً پنل VA را انتخاب کنید. زیرا این پنل کنتراست بالاتری نسبت به پنل IPS دارد و رنگ‌های سیاه را عمیق تر به تصویر می‌کشد.

منبع: hisense.sg

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا